Przejdź do zawartości

Henry Raeburn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henry Raeburn
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 marca 1756
Stockbridge

Data i miejsce śmierci

8 lipca 1823
Edynburg

Narodowość

szkocka

Dziedzina sztuki

malarstwo

Wielebny Robert Walker jeżdżący na łyżwach, 1784, National Gallery of Scotland, Edynburg
Portret Alasdaira Ranaldsona MacDonella of Glengarry, 1812, National Gallery of Scotland

Henry Raeburn (ur. 4 marca 1756 w Stockbridge, zm. 8 lipca 1823 w Edynburgu) – szkocki malarz portrecista związany z Edynburgiem.

Urodził się w rodzinie przemysłowca, wcześnie osierocony podjął pracę w warsztacie złotnika już w wieku 15 lat. Później z powodzeniem malował miniatury stopniowo przechodząc do malarstwa portretowego. Nie posiadał formalnego wykształcenia artystycznego i był samoukiem. Na jego rozwój wpłynęły wyjazdy do Londynu w latach 1784-1787, gdzie zetknął się z Joshua Reynoldsem i podróż do Włoch. W Rzymie poznał malarzy Gavina Hamiltona i Pompeo Batoni, których rady wpłynęły na jego rozwój.

Po powrocie do Szkocji ukształtowany już artysta stał się popularnym portrecistą notabli i przedstawicieli wolnych zawodów Edynburga. W 1815 został członkiem Royal Academy, a w 1822 król Jerzy IV uszlachcił go i w następnym roku mianował nadwornym malarzem Szkocji.

Henry Raeburn malował wyłącznie portrety, jego prace odznaczają się techniczną wirtuozerią i śmiałym efektami świetlnymi. Artysta malował bez szkiców przygotowawczych, posługując się śmiałymi pociągnięciami pędzla. Przez krytyków malarz był niedoceniany i znajdował się w cieniu innych twórców. Obecnie jego prace mają wartość dokumentalną i ilustrują wygląd ludzi żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku w Edynburgu, m.in. członków starych rodów szkockich. Liczne prace malarza rozproszone są w galeriach i muzeach całego świata, duże zbiory posiadają m.in. National Gallery of Art w Waszyngtonie[1], Tate Gallery w Londynie[2] i National Gallery of Scotland w Edynburgu[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Henry Raeburn w National Gallery of Art w Waszyngtonie. [dostęp 2010-06-06]. (ang.).
  2. Strona w Tate Gallery. [dostęp 2010-06-06]. (ang.).
  3. Strona National Gallery of Scotland. [dostęp 2010-06-06]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Malarstwo angielskie. Od Hogarha do Turnera. Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1967, s. 34.
  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 540. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]